انواع ارز و بازار ارز در ایران

انواع ارز و بازار ارز در ایران

تعداد صفحات: 12

حجم فایل: 12.7 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 20,000 ریال

تعداد نمایش: 27 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

20,000 ریال – خرید

تعريف: بازار ارز به بازاري گفته مي شود كه معاملات آن براي تاثيرگذاري بر انتقال پول يك كشور به كشور ديگرانجام مي گيرد. اين بازار محل مشخص ندارد و بازاري است بين المللي كه معاملات آن از طريق وسايل ارتباطي راه دور مثل تلفن و تلتكس صورت مي پذيرد. در اصل، نياز به تسويه حساب با طرف هاي تجاري خارجي بود كه برات خارجي را به عنوان غافل كارسازي حساب ها روج داد و موجب شد تا همه بانك ها و ديگر مؤسسات بين المللي آن را بپذيرند. در ابتدا معاملات روي برات ها از طريق تنزيل آنها انجام مي شد و چنين بود كه بازار ارز پديد آمد و ميزان اين برات عامل تشخيص فعاليت هاي بين المللي شد در دوران كنوني اين بازار گسترش فراوان يافته است و تحت تسلط‌سازمانهاي مالي قرار دارد كه از راه خريد و فروش ارز منافع حاصل از تفاوت‌ميان نرخ ارز و نرخ بهره‌در‌مراكز‌مالي‌مختلف‌را‌به‌خود اختصاص مي دهند.

بازار ارز در ايران 

در ايران در پي ازدياد سريع درآمد ارزي ناشي از افزايش قيمت نفت در سال 1973، بانك مركزي ايران در ديماه سال 1353، اقدام به تاسيس يك بازار ارز غير بازرگاني كرد تا از اين راه محدوديت هاي ارزي موجود برسر راه ايجاد يك بازار بين المللي پول و سرمايه در كشور را از ميان بردارد. در ابتدا منبع تغذيه كننده اين بازار ارزهاي حاصل از صدور كالاهاي غير نفتي بود، اما چون اين منبع جوابگوي تقاضا براي ارز نبود، اما بانك مركزي سياست فروش ارز به بانك ها براي مصارف غير بازرگاني را در پيش گرفت. با توجه به تلاطم و بي ثباتي اقتصادي و سياسي در اواخر برنامه عمراني پنجم، بازار مذبور عملاً به صورت مجراي اصلي خروج ارز ايران درآمد، به طوري كه كه در خلال عمر حدوداً پنج ساله بازار، بخش اعظم هفت ميليارد دلار فروخته شد، به آن از كشور خارج شد. اين مجراي اصلي فرار سرمايه سرانجام در آبان سال 1357 بسته شد.

انواع ارز

ارز اعلام نشده، ارز اكو، ارز بازرگاني، ارزبازي، ارز پشتوانه، ارز دولتي، ارز ذخيره اي، ارز صادراتي، ارز عمده، ارز غيررسمي، ارز قبل از صادرات، ارز گران، ارز غير بازرگاني. در اينجا به تعريف چند نوع از انواع ارز مي پردازيم:

ارز اكو:

منظور از ارز اكو دلار آمريكاست كه به عنوان واحد پول محاسباتي در نگهداري حساب معاملات تهاتري بين اعضاي اكو مورد استفاده قرار مي گيرد.

ارز بازرگاني:

به ارزي گفته مي شود كه از منابع تجاري عايد شود يا به مصارف تجاري برسد. ارز بازرگاني همه درآمدها و مصارف در زمينه صادرات و واردات كالاها دربر مي گيرد. مبادلات ارز بازرگاني معمولاً با اعتبار اسنادي، برات خارجي، برات اسنادي و غيره انجام مي شود.

 

پاسخ دهید