بررسی اصول مهم در عکاسی سوژه های مختلف خانواده و کودکان و نوجوانان

بررسی اصول مهم در عکاسی سوژه های مختلف خانواده و کودکان و نوجوانان

تعداد صفحات: 89

حجم فایل: 1.03 MB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 269,900 ریال

تعداد نمایش: 369 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

269,900 ریال – خرید

فهرست مطالب

پیشگفتار

خانواده و رویدادهای مذهبی

نوزادان

مناسک مذهبی

تجهیزات مورد نیاز

رخدادهای نو جوانی

    امکانات تجاری

  هواداران

پرتره

عکاسی در محل

  اهمیت خط افق

    پاسخ به توصیه ها

 هاله محو

عکاسی کودکان و نوزادان

 توصیه های مفید

قاب کردن سوه ها

    تصاویر نوزادان و نو پایان

 

   پیشگفتار

 قدرت عكاسی برای تسخير لحظه­ای ثابت از زمان و ثبت آنی تصوير انسان­ها و رخدادهايی كه اهميتی قابل ملاحظه برای مخاطبان دارند، سبب مي­شود دوربين ابزاری بسيار نيرومند و پرارزش برای ثبت ماندگا ر‌ِموقعيت­های خاص به شمار آید.

    موقعيتهای ويژه در هر شكل و اندازه­ای ظاهر مي­شوند. بعضی از اين رخدادها، اتفاقات مهمی هستند كه کاملا روی اطرافيان به  اثر مي­گذارند      مثلاً بازديد يك شخص سرشناس از مدرسه فرزند شما يا جمع كردن پول برای يك كار خاص، يا بازگشت  ورزشكاری كه در مسابقات ملی يا بين­المللی موفق شده است. رویدادهای ديگری نيز هستند كه ممكن است موج كوچكی از هيجان ايجاد كنند. انتخاب يك رئيس جديد مي­تواند جزء فهرست شما باشد، اماّ بهترين موقعيت در مسابقات بين­المللی ورزشي ايجاد مي­شود، زيرا اين مسابقات قدرت خالی كردن خيابانها از جمعيت را دارند و مردم را مجبور می ­كنند كه برای ديدن بازی تيم كشور خود در خانه بمانند. ديگر موقعيتهای خاص، باتوجه به اتفاقات ملی به  وجود  مي­آيند. و در دنيای مهم  تصاوير جای  دارند . در چنين موقعيتهای  خاصی ،  فقط  بيان  تصورات ذهنی می ­تواند تفكرات و احساسات ميليونها نفر را، در جايی كه هرگز كلمات به تنهايی  نمی ­توانند آن را تفهيم كنند، به تصوير كشد.

     شايد موقعيتهای خاصی كه در زندگي روزمره ما اتفاق می ­افتد برای افراد ديگری كه خارج از محدوده دوستان نزديك و خانواده ما هستند مهم و جالب نباشد. اما تمام اين اتفاقات برای ما به عنوان نشانه­های مهمی هستند. برای بيشتر ما عكسهايی كه از گذشته داريم قابل احترام­اند. مثلاً، از جمله اين اتفاقات وقتی است كه شما می خواهيد از يك   واقعه­ی ساليانه ، به وسيله  يك عكس معمولی ، يادگاری تهيه كنيد يا ممكن است عكسی از مراسم خانوادگی تولد فرزندتان بگيريد. از ديگر موقعيتهای ويژه­ای كه بسيار طبيعی است می ­تواند روز فارغ­التحصيلی يا مثلاً موفقيت در يك نمايشگاه ، برنده شدن در يك مسابقه ، تولد يك نوزاد ، مراسم نامگذاری ، Barmitzvah يا ديگر مراسم مذهبی باشد.

         

     يك لباس مهمان فانتزی برای اين دو خواهر اين تصوير دونفره را به وجود آورده است. عكاسی كه مأمور شده بود از مهمانی بعدازظهر عكاسی كند. از دخترها در زمانی كه آرايش و لباس پوشيدنشان تمام شده بود در اتاق خوابشان عكس گرفت.

   عکاس: جان فری من

      دوربین: ٣٥میلی متری

       لنز: ٥٠میلی متری

      حساسیت فیلم: ٦٤ISO

       نور دهی:٥.٦f  ٦٠/١

      نور پردازی: فقط نور روز

 

   اگر فكر می كنيد باران يا هوای ابری در خارج از خانه طرح شما را خراب می ­كند بهتر است كه دورانديش باشيد. اگر كار به محيط اطرافتان محدود می ­شود، بايد خيلي زود دانش محلی و جامعی را از آن به دست آوريد. البته اين مقدمات بيش از حد وقت شما را  نمی گيرند، ولی به هر حال مفيدند.

در عكاسی از رویدادهای تخصصی ورزشی، سياسی يا اجتماعی، فقط عكاسانی         مجاز به فعاليت­اند كه دارای امتياز ويژه دسترسی به ميدان اصلی واقعه هستند.               اما اين مانع مهمی برای يك عكاس نيست، زيرا شما اغلب می ­توانيد مشكل دوری             از موضوع را به وسيله يك موقعيت مكانی بلندتر از جايی كه قبلاً می­ خواستيد از آن عكس بگيريد، برطرف كنيد، يا فقط با بالابردن دوربين به اندازه چند سانتی­متر سرها و          موانع ديگر را كه درتصويرتان بوده است ازبين ببريد.اگرمنظورخاصی ازثابت بودن
دوربين­تان داريد بدون شك لنزهای تله به کار می آیند و درنتيجه عكسهايی به دست         می آوريد كه از خطر آسيب ديدن به وسيله لرزش دوربين در امان هستند.

 دنبال تركيب­بندی­های جالب از سوژه­ها بگرديد، استفاده از يك لنز تله برای جدا كردن سوژه­ها از محيط اطرافشان می تواند مؤثر باشد.

 عمق ميدان به خوبی  می تواند توسط يك لنز وايدانگل برای كادرهايی كه شامل توده­های مردم و بيان موقعيت و فضا می ­شود به دست آيد.

 مهمترين جنبه عكاسی در زمانی كه دكمه شاتر را فشار می ­دهيم تمركز تكنيكی در آن است. انتخاب دقيقترين لحظه، وقتی كه تمام علائم تصاوير را گرد هم می ­آورند، برای خلق كردن بهترين نوع تركيب­بندی كليد هنر عكاسی است.

 

خانواده و رویدادها مذهبی و ملی

   اصلی ترين مزيتی كه در هنگام عكاسی از اتفاقاتی مثل جشنواره­ها داريد اين است كه آن­ها يك بار در طول سال و در روزی كه به خوبی برای آن تبليغ شده است اتفاق می­افتند، بنابراين اين موارد به شما اين امكان را می­دهد كه كاملاً آماده شويد. در اغلب جشنواره ها حضور کودکان و نوجوانان محسوس است و این فرصتی است که عکسهای خوبی از انها تهیه کنید.

   موقعيت خاصی كه در تصاوير  صفحه­های بعدی ارائه شده مربوط به لندن و كارناوال ناتینگ هیلٰ است، مراسمی كه از بزرگترين جشن­های فرهنگ کارائیب² به شمار می ­آيد و در همه جای اروپا به مدت سه روز در ماه اوت در تعطيلات آخر هفته و در زمان تعطيلی بانك­ها برگزار می ­شود. به خاطر ابعاد و وسعت كارناوال، وجود دسته های موسيقی، بستنی و شربت­فروش­ها رقصندگان و موسيقی دانان، نوازنده­ها، فروشندگان دوره گرد و غرفه­های غذا و فضای تنگ و باريك خيابان اطراف شهر  ، مسير پرپيچ و خم و بزرگ جشنواره فرصتی كاملاً مناسب  براي پيدا كردن بهترين مكان برای عكاسی را به عکاسان می دهد. همچنين به خاطر ازدحام جمعیت و ازدياد دوربين­ها هيچكس واقعاً به شما توجه نمی ­كند تا بهفمد كه شما در حال انجام چه كاري هستيد.

   در موقعيت­هايی مثل جشنواره­های خيابانی  بايد حتماً با خودتان برخی وسائل لازم را به همراه داشته باشيد، وسايلی مثل  كيف دوربين با لنزهای مختلف كه مطمئناً سنگين خواهد بود، ولی به شما كمك می ­كند تا برای شكار لحظه­های كوتاه دست­تان باز باشد. بهترين راه اين است كه دوربینی با يك لنز زوم با زاويه­ی ديد 80     28 ميلی ­متر (برای قطع 35mm) داشته باشيد. آخرين حد از وسعت ديد لنز زوم برای زمانی كه نمي­توانيد خيلی از سوژه­تان فاصله بگيريد، يا هنوز به يك زاويه­ی ديد وسيع­تر احتياج داريد خوب است.  يك لنز تله متوسط به شما كمك ميی كند تا بتوانيد سوژه­های  خاص یا صحنه هایی با جزییات کوچک ا از بقیه جدا کنید.برای حفاظت لنز از اثر انگشتان تماشاچیانی که در اطراف شما هستند و در اثر ازدحام ممکن است با دوربین شما برخورد داشته باشند و یا گردو غباری که در این گونه موقعیت ها ایجاد می شود ، می توانید از يك فيلتر ماورای بنفش استفاده كنيد. يك ژیله یا ژاکت سبك وزن با جیب های بزرگ براي حمل بسته­های فيلم و ديگر ملزوماتی كه معمولا استفاده می كنيد مناسب است.

 

1.NottingHill

2.Caribbein

   

       يك لنز تله­ با فاصله کانونی متوسط  به شما كمك می ­كند تا چشم­اندازهای كوچكی را كه   می خواهيد از فعاليت­هايی كه در اطرافتان در جريان است جدا كنيد. وقتی كه تضاد بين سايه و روشن زیاد است، بهتر است از سوژه­تان در سايه عكاسی كنيد. روشنايی تابناك خورشيد عكس شما را رنگ پریده می ­كند، مانند در پس زمينهء  اين چهره ها می ­توانيد ببينيد.

    عکاس:تیم رایدلیٰ

       دوربین:٣٥میلی متری

       لنز:٨٠٢٨ میلی متری  زوم (تنظیم روی ٨٠ میلی متری)  

      حساسیت فیلم: ١٠٠ ISO

       نور دهی:٥.٦f ٦٠/١

       نور پردازی:فقط نور روز

1. Tim rid ley                                                                                                           

                                                                                               

                                                                                  

 

 

     در كارناوال ناتينگ هيل، اولين روز از سه روز را از ديرباز روز كودكان می ­ناميدند. در اين جا عكاس، از مسير اصلي حركت دسته جمعی كارناوال جدا می ­شود وبه طور اتفاقی با يكی از محلهای تجمع، جايی كه بازيگران کودک برای رفتن به خيابان منتظر نوبتشان هستند، مواجه می ­شود.

  عکاس:تیم رایدلی

     دوربین:٣٥میلی متری

     لنز:٨٠٢٨ میلی متری  زوم (تنظیم روی ٨٠ میلی متری)  

     حساسیت فیلم: ١٠٠ ISO

     نور دهی:٥.٦f ١٢٥/١

    نور پردازی:فقط نور روز

 

                        

     زیاد روی ثبت رویدادها و فعالیت های سازمان دهی شده متمرکز نشوید تا متوجه پتانسیل تصویری همه کسانی که دراطراف خودتان ایستاده اندهم باشید.بهترين کاراين است كه با دوربين­تان تمام صحنه ها را ثبت کنید و به گروههای مختلف مردم يا شخصيتهای خاص اجازه دهيد كه در تصوير شما قرار بگيرند. لبه­های كادر به شما كمك خواهند كرد كه روي محيطهای كوچك و خاصی از صحنه در يك زمان تمركز كنيد، ولی قسمت مشكل اين مرحله محدود كردن اين لبه­ها است.

    عکاس:تیم رایدلی

    دوربین:٣٥میلی متری

    لنز:٨٠٢٨ میلی متری  زوم (تنظیم روی ٨٠ میلی متری)  

    حساسیت فیلم: ١٠٠ ISO

    نور دهی:٥.٦f ٦٠/١

    نور پردازی:فقط نور روز

نوزادان

   

   به دنيا آمدن يك فرزند يا مراسم غسل تعميد كه به زودی پس از تولد او برگزار می شود فرصتی خاص برای خانواده­هايی است كه همواره عكاسی را نه فقط برای ثبت برای خودشان بلكه همچنين برای چاپ و تكثير و فرستادن برای فاميل و دوستانشان می ­خواهند. اگر تولد كودك در بيمارستان باشد، احتمالاً متوجه می شوید که حضور عكاسان در محوطه زايشگاه بسيار راحت تر از چيزی است كه در چند سال گذشته مرسوم بوده است. چنانچه  سريع كار كنيد، از ابزار كمی استفاده كنيد و مزاحم روند معمول کار بخش يا سایر بيماران و خانواده­هايشان نشويد، در آن صورت مطمِِِئنا مخالفتي با حضور شما نخواهد شد. اگر بتوانید از نور روز كه از خلال پنجره­ها می ­تابد استفاده كنيد، همواره می ­توانيد با استفاده از نور طبيعی فضای بهتری نسبت به نورپردازی مصنوعی ایجاد كنيد. اگر نور روزبه شدت پر کنتراست است و قابل تنظیم نیست ، مثلاً می ­توانيد با استفاده از يك رفلكتور ساده در بخش سايه سوژه براي روشن كردن سايه­ها استفاده كنيد، بنابراين حتی قسمتهای کاملا تاریک هم روشن می­شوند. اگر شدت نور طبیعی بسیار کم است ، بهترين انتخاب بی­زحمت و مناسب استفاده از نور کمکی فلاش است . بهتر است نور فلاش را با چسباندن یک تکه کاغذ کالک یا زرورق مات بر روی آن نرم کنید (یا از یک تکه پارچه سفید مثل دستمال برای داشتن حد اکثر پراکندگی نور استفاده کنید)و یا نور فلاش را روی سقف یا دیوار نزدیک به سقف بتابانید.استفاده از نور مستقیم فلاش اغلبتاثیری بسیار تیز و زمخت دارد و بهتر است که از آن اجتناب شود. اگر تولد  در خانه باشد احتمالا امکان سازمان دهی یک نور پردازی حرفهای را خواهید داشت در این صورت می توانید یک فلاش چتری استود یویی یا فلاش دارای سافت باکس را جایگزین فلاش دستی پر تابل کنید.

 

   اگرچه تصوير نوزاد دقيقاً در اين تصوير ديده نمی ­شود، با اين حال عكاس جوهره رویداد را شكار كرده است، صورت مادر آميزه­ای از خستگی و لذت است و يك دست پدر به آرامی روی قنداق كه ما مي­دانيم بچه در آن است قرار گرفته و بازوانش به شكلی حمايتگر اطراف بالش را فراگرفته است. در اين عكس كادربندی محكم و تركيب­بندی اندیشمندانه است و همه­ی اطلاعات نامربوط و اضافی به نفع نشان دادن چيزی كه در تصوير واقعاً مهم است، حذف شده­اند.

  عکاس: جانین ویدلٰ

     دوربین:٣٥میلی متری

     لنز:٩٠ میلی متری  

     حساسیت فیلم: ٤٠٠ ISO

     نور دهی:٥.٤f ٦٠/١

     نور پردازی:فقط نور روز

               

   والدين مایل اند عكسهايی از نوزادان خود بگيرند و اغلب برای اين كار چند روز بعد از تولد را تا زمانی كه مادر و بچه از بيمارستان به خانه برمی ­گردند صبر می كنند. بسياری از افراد در خانه خودشان آرام­تر ، شادتر و جذاب­تر به نظر می ­رسند وحضور در فضای آرام خانه به دور از فضای استریل و رسمی بيمارستان،بر  كودك نیز بی تاثیر نیست.عكاس  برای ثبت ِاين تصاوير حدود چهل دقيقه وقت صرف كرده است و، علي­رغم رفت وآمدهای زياد و نورفلاشهای عكاسی، نوزاد چهار روزه سراسر مدت اين آزمايش سخت را در خواب ب

پاسخ دهید