بررسی انواع بتن های سبک و کاربرد و ویژگی های آنها

بررسی انواع بتن های سبک و کاربرد و ویژگی های آنها

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 23.8 KB

فرمت فایل: doc

دسته بندی:

قیمت: 30,000 ریال

تعداد نمایش: 22 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

30,000 ریال – خرید

معرفي بتن سبك ساخت دانشگاه ميشيگان

دانشگاه ميشيگان گونه جديدي از بتن مسلح با الياف ساخته‌اند كه از بتن عادي 40 درصد سبك‌تر و در برابر ترك خوردن 500 بار مقاوم‌تر است. این بتن جديد كه “كامپوزيت سيماني مهندسي”، ناميده شده ، به دليل عمر طولاني در دراز مدت از بتن معمولي ارزان‌تر است

عملكرد اين بتن جديد از يك طرف به دليل وجود الياف نازكي است كه 2 درصد حجم ملات بتن را تشكيل مي‌دهد و از طرف ديگر به اين خاطر است كه خود بتن از موادي ساخته شده است كه براي ايجاد حداكثر انعطاف‌پذيري طراحي شده‌اند. به گفته دانشمندان، بتن جديد كه “كامپوزيت سيماني مهندسي”، ناميده شده ، به دليل عمر طولاني‌تر در دراز مدت از بتن معمولي ارزان‌تر است. به گفته “ويكتورلياستاد گروه مهندسي سازه “دانشگاه ميشيگان” و سرپرست تيم سازنده بتن، تكنولوژي كامپوزيت سيماني تاكنون در پروژه‌هايي در ژاپن، كره، سوئيس و ايتاليا به كار گرفته شده است. استفاده از آن در ايالات متحده به نسبت كندتر بوده.

اين در حالي است كه بتن متعارف داراي مشكلات بسياري از جمله نداشتن دوام و پايداري، شكست در اثر بارگذاري شديد و هزينه‌هاي تعمير در اثر شكست است.

به گفته “لي”، بتن نشكن يا انعطاف‌پذير به جز شن درشت از همان مواد تشكيل‌دهنده بتن معمولي ساخته شده است.

بتن نشكن كاملا شبيه بتن عادي است اما تحت كرنش‌هاي بسيار بزرگ، بتن كامپوزيت سيماني تغيير شكل مي‌دهد، اين قابليت از آن جا ناشي مي‌شود كه در اين نوع بتن؛ شبكه الياف داخي سيمان قابليت لغزيدن داشته و در نتيجه انعطاف‌ناپذيري بتن كه باعث تردي و شكنندگي است، از ميان مي‌رود.

امسال براي اولين بار، “اداره حمل و نقل ميشيگان” براي نوسازي قسمتي از عرشه پل “گرواستريت” بر فراز بزرگراه “4 و I” از كامپوزيت سيماني استفاده مي كند. دالي از جنس كامپوزيست سيماني جايگزين يك مفصل انبساطي در اين قسمت از پل خواهد شد تا با متصل كردن دال‌هاي بتني مجاور به هم، عرشه‌اي يكنواخت از بتن به وجود آورد. استفاده از مفصل انبساطي به عرشه بتني قابليت حركت در اثر تغييرات مي‌بخشد. اما در هنگام گير كردن مفصل‌ها، مشكلات زيادي پيش مي‌آيد.

دانشمندان انتظار دارند استفاده از كامپوزيت سيماني باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها شود.
اگر چه هنوز مطالعات دراز مدت زيادي براي تاييد عملكرد كامپوزيت سيماني مورد نياز است،

مقايسه‌هاي انجام شده در “مركز سيستم‌هاي پايدار”، از “دانشده منابع طبيعي و محيط زيست”،

به همراه گروه “لي”، نشان مي‌دهد كه در يك دوره 60 ساله، استفاده در عرشه پل، كامپوزيت سيماني نسبت به بتن عادي 37 درصد ارزان‌تر است، 40 درصد انرژي كمتري مصرف مي‌كند و باعث كاهش انتشار دي اكسيد كربن تا 39 درصد مي‌شود

خصوصيات بتن سبك

بتن سبك ماده ای است با تركيبات جديد و فوق العاده سبك و مقاوم .

مواد تشكيل دهنده بتن سبك عبارت است از سيمان، پوکه ، سيليس ، ورموكوليت و …

در ا ين بتن همانند بتنهای عادی ، از ماسه استفاده نمی شود .

عدم وجود ما سه در اين بتن باعث سبكتر شدن بتن توليدي می شود .

عدم وجود ما سه باعث همگن تر شدن ساختار بتن گرديده و باعث می شود که مواد تشكيل دهنده که تقريبا” از يک  خانواده می باشند و بهتر همديگر را جذب كنند .

ساختمان اين بتن متخلخل بوده و اين مسئله پارامتر بسيار موثری است. چون تخلخل موجود در بتن باعث مقاوم شدن در برا بر زلزله و عايق شدن در برابر صدا ، گرما و سرما می گردد .

تركيبات اين بتن به گونه ای عمل می کند که حالت ضد رطوبت به خود گرفته و به مانند بتن معمولی که جذب آب دارد عمل نكرده و آب را از خود دفع می کند .

اين بتن تحت فشار مستقيم (پرس) ساخته می شود .

بدليل شكل گيری بتن در فشار، ساختار آن دارا ی يكپارچگي قابل قبولی است .

بتن سبك در قالبهای طراحی شده توسط متخصصين ، بصورت يكپارچه ريخته می شود .

بدليل يكپارچگي در نوع ساختمان بتن ، قطعه توليدی از استحكام بالايي برخوردار شده و مقاومت بالايي نيز در برابر زلزله از خود نشان خواهد داد .

برای تقويت اين بتن مي توان از يک يا چند لايه شبكه فلزي در داخل بتن استفاده کرد که اين حالت همانند مسلح كردن بتن معمولی بوسيله ميلگرد می با شد .

هزينه توليد اين نوع بتن از ديگر مواد ساختماني به نسبت ويژگي آن ارزانتر است .

زمان بسيار كمتري جهت توليد ديوار هاي بتني سبك يا قطعات ديگر لازم است .

پرت مواد اوليه جهت توليد بتن سبك بسيار كمتر از بتن معمولي است. چون تمام مراحل توليد در محل مشخصي صورت گرفته و جهت توليد پروسه اي طراحي گرديده است .

بدليل طراحي كليه مراحل توليد و وجود نظارت بر تمامي اين مراحل ماده توليدي مي تواند داراي استاندارد خاصي تعريف شده با شد . (مهندسي ساز)

خريد مصالح بطور عمده صورت مي گيرد و هزينه كمتري براي سازنده در بر خواهد داشت و در نهايت خانه پيش ساخته با قيمت پائين تري عرضه مي گردد .

قطعات توليدي در كارخانه از آزمايشات كنترل كيفيت گذر كرده و در صورت تائيد شده به بازار مصرف عرضه مي گردد.

سطح بتن سبك مسطح بودن كه مي توان با يك ماستيك كاري ساده بر روي آن رنگ آميزي كرد

 

 

 

 

 

مقدمه (كمپوزيت) مواد نانو   

مواد نانو به عنوان موادي كه حداقل يكي از ابعاد آن (طول ، عرض ، ضخامت ) زير 100nm باشد تعريف شده اند ، يك نانومتر يك هزارم ميكرون يا حدود 100000 برابر كوچكتر از موي انسان است . به طور كلي ،در يك تقسيم بندي عمومي ، محصولات نانو مواد را مي توان به صورت هاي زير بيان كرد    

· فيلمهاي نانو لايه ( Nano Layer Thin Films ) براي كاربردهاي عمدتاً الكترونيكي   

· نانو پوششهاي حفاظتي (Nano Coating ) براي افزايش مقاومت در برابر خوردگي

، حفاظت در مقابل عوامل مخرب محيطي   

· نانو ذرات به عنوان پيش سازنده (Precursor) يا اصلاح ساز (Modifier) پديده هاي شيميايي و فيزيكي   

 

پاسخ دهید