بررسی راهکارهای مقابله و پيشگيري و درمان اضطراب

بررسی راهکارهای مقابله و پيشگيري و درمان اضطراب

تعداد صفحات: 16

حجم فایل: 14.4 KB

فرمت فایل: doc

دسته بندی:

قیمت: 30,000 ریال

تعداد نمایش: 18 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

30,000 ریال – خرید

چكيده 

در زندگي مسائل مختلف اجتماعي ، اقتصادي و…….. وجود دارد كه درصورت عدم توانايي برخوردصحيح باآنها فرد ممكن است دچار اضطراب شود اين اضطراب ممكن است خفيف باشد و يااينكه حادثه شده وبه اضطرابي مزمن تبديل شود .

آنچه مي توان ما را در رار گرفتن در معرض اين اختلال نجات دهد مي تواند راهكارهايي باشد كه توسط كارشناسان و محققين در با پيشگيري و نيز مقابله با آن مطرح شده است در اين مقاله 21 راهكار براي پيشگيري از اضطراب و 4 راهكار براي مقابله باآن بيان شده است كه راهكارهاي درمان اضطراب شامل 1)روش آرميدگي تدريجي 2) مراقبه 3)موسيقي درماني و4)درمان دارويي مي باشد .

 

 

در ميان راههاي مختلف درمان اضطراب آنچه كمتر از بقيه قدرت استمرار و دوام دارد درمان دارويي مي باشد چراكه با قطع دارو فرد مبتلا دوباره به حالت اوليه بر مي گردد ولي ساير درمان ها از دوام و بقاي بيشتري برخوردارند . 


مقدمه
 

همه انسان ها اضطراب را در زندگي خود تجربه مي كنند و طبيعي است كه مردم هنگام مواجهه با موقعيتهاي تهديد كننده و تنش زا مضطرب مي شوند اما احساس اضطراب شديد و مزمن در غياب علت واضح امري غير عادي است .

اضطراب شامل عدم اطمينان ، درماندگي و برانگيختگي فيزيولوژيكي است به طور كلي اضطراب يك احساس منتشر و بسيار ناخوشايند است و اغلب مهم دلواپسي است كه با يك يا چند حس جسمي مانند احساس خالي شدن سر دل تنگي قفسه سينه طپش قلب تعريق سر درد و غيره و همراه است .

به گزارش كارشناسان اداره سلامت روان سلامت بهداشت و درمان دختران وزنان 15 سال و بالاتر نسبت به پسران و مردان همسال خود بيشتر به اختلالات رواني نظير افسردگي و اضطراب مبتلا هستند و عدم درمان مناسب و به موقع اين اختلالات موجب كاهش ميزان عملكرد شغلي بروز شكل در روابط فردي و اجتماعي و همچنين افزايش مرگ و مير در افراد دچار اختلال رواني مي شود .

همچنين براساس يافت هاي اخير ميزان شيوع اختلالات رواني بابالا رفتن سن افزايش داشت كه اين افزايش مي تواند به علت كاهش نيروي جسمي وافزايش مسووليت ها و آسيب پذيري بيشتر افراد در گروههاي سني بالاتر در مقابل عوامل استرس زا و بيماري‌هاي رواني جسمي و رواني باشد .

به طور كلي بيشتر انسان ها در مواجهه بامسائل و يا به تعبيري مشكلات اجتماعي اقتصادي فرهنگي و………. در جامعه امروزي به گونه اي دچار اضطراب ميشوند كه اين نوع اضطراب رااضطراب روز مره ميگويند در حيطه اين نوع اضطراب و عوارض آن در زندگي فرد نسبت به ساير اختلال هاي اضطرابي مطالعات كمتري صورت گرفته ولي در نتيجه بررسي هاي اندكي كه در اين زمينه صورت گرفته راههايي براي مقابله با آن پيشنهاد شده است همچنين راهكارهايي براي پيشگيري از ابتلا به اين اختلال مطرح شده است .

كارشناسان محققان وروانشناسان بابررسي هايي كه در زمينه درمان اضطراب و نيز جلوگيري از بروزآن انجان داده اند موفق به كشف راهكارهايي شده اند كه در اين مقاله به اختصار بيان مي شوند .

 

ترس و اضطراب 

چند اختلال وجود دارد كه ترس و اضطراب در آنها عملاً توسط هر فرد احساس مي‌شود كه اين اختلال ها به دو طبقه تقسيم مي شود  اختلال هاي ترس و اختلال‌هاي اضطراب . فرق اين دو در آن است كه در اختلال ترس ، ترس و اضطراب از يك موضوع خاص يا بر مبناي مبالغه خطر واقعي است . در حالي كه در اضطراب موضوع خاصي فرد را تهديد نمي كند ولي فرد احساس مي كند بسيار مضطرب است يعني بر اساس خطر مبهم استوار است .

 

اختلال هاي اضطراب 

عناصر  اضطراب هم مانند ترس چهار عنصر دارد 

1   عنصرشناختي  كه انتظار خطري مبهم است .

2   عنصر بدني كه به دو طبقه تقسيم مي شود 

الف)تغييرات بيروني مثل رنگ پريدگي ، يبوست ، ظاهر شدن دانه هاي عرق روي پيشاني ، مرطوب شدن كف دستها ، تنيده شدن عضلات و …

ب)تغييرات دروني كه عناصر فيزيولوژيكي فرد هستند و شامل تند شدن ضربان قلب ، تشديد تنفس ، گشاد شدن رنگهاي پيراموني ، ترشح غدد عرق و …

3   عناصر هيجاني   دلهره ، وحشت ، تهوع ، لرزش ، احساس مورمورشدن و ورم معده كه اين عناصر براي ما آشناترند .

4   عناصر رفتاري  كه دو نوع رفتار ارادي و غيرارادي را شامل مي شود ، در رفت غيرارادي فرد رفتارهايي را كه به شيوة كلاسيك شرطي شده اند نشان مي دهد و در رفتار ارادي دو نوع پاسخ جنگ و گريز بروز مي كند .

 

انواع اختلال هاي اضطراري 

الف)اختلال وحشتزدگي  اختلال وحشتزدگي شامل حملات وحشتزدگي مكرر است ، و شامل سه نوع مي باشد 

 

پاسخ دهید