بررسی زندگینامه و جایگاه پروين اعتصامی در ادب فارسي

بررسی زندگینامه و جایگاه پروين اعتصامی در ادب فارسي

تعداد صفحات: 12

حجم فایل: 15.3 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 99,000 ریال

تعداد نمایش: 14 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

99,000 ریال – خرید

پروين اعتصامي، شاعره نامدار معاصر ايران، از گويندگان قدر اول زبان فارسي است كه با همه زن بودن، با تواناترين گويندگان مرد ايران، برابري كرده و گواهي سخن شناسان معاصر، گوي سبقت را از آنان در ربوده و اعجاب و شگفتي اديبان روزگار را بر انگيخت.

رمز توفيق اين زن ارزشمند فرهنگ و ادب فارسي، علاوه بر استعداد ذاتي، معجزه تربيت و توجه پدر نامدار اوست كه علي رغم محروميت زن ايراني از امكانات تحصيل و فقدان مدارس دخترانه خود به تربيت او همت گماشت و دختر با استعداد و با سرمايه معني خود را به مقامي كه در خور او بود رسانيد پدر پروين ميرزا يوسف اعتصامي پسر ميرزا ابراهيم خان مستوفي ملقب به اعتصام الملك از اهالي آشتيان بود كه در جواني به سمت استيفاي آذربايجان به تبريز رفت و تا پايان عمر در همان شهر زيست او در  سال 1291 هـ.ق در تبريز به دنيا آمد ادب عرب و فقه و اصول و منطق كلام و حكمت قديم و زبان هاي تركي و فرانسه را در تبريز آموخت و در لغت عرب احاطه كامل يافت و بيست ساله بود كه كتاب « قلائد الادب في شرح اطواق الذهب» را كه رساله اي بود در شرح يكصد مقام از مقامات محمود زمخشري در فصايح و حكم و مواعظ و مكارم اخلاق به زبان عربي نوشت كه به زودي جزء كتابهاي درسي مصريان قرار گرفت چندي بعد كتاب « ثوره الهند» را نوشت. كتاب « تربيت نسوان» در سال 1318 منتشر شد كه در آن  روزگار تعصب عام و بي خبري عموم از اهميت پرورش بانوان، در جامعه ي ايراني رخ مي نمود.

اعتصام الملك از پيشقدمان راستين تجدد ادبي در ايران و به حق از پيشوايان تحول نثر فارسي است زيرا او با ترجمة شاهكارهاي نويسندگان بزرگ در پرورش استعدادهاي جوانان، نقشي به سزا داشت. او علاوه بر ترجمه ي 17 جلد كتاب مجموعه اي ادبي به نام « بهار» منتشر كرد كه طي انتشار 24 شماره از آن توانست مطالب مفيدي در زمينه هاي گوناگون ارائه دهد.

پروين اعتصامي در روز 25 اسفند سال 1285 شمسي در تبريز متولد شد و از ابتدا زير نظر پدر دانشمند خود كه اعتقاد و آگاهي به لزوم تربيت دختران داشت به رشد پرداخت.

در كودكي با پدر به تهران آمد. ادبيات فارسي و عربي را نزد او فرا گرفت و از محضر ارباب فضل و دانش كه در خانة پدرش گرد مي آمدند بهره ها يافت و همواه آنان را از قريحه سرشار و استعداد خارق العادة خويش دچار حيرت مي ساخت در هشت سالگي به شعر گفتن پرداخت مخصوصاًَ با به نظم كشيدن قطعات زيبا و لطيف كه پدرش از كتب خارجي ترجمه مي كرد طبع آزمايي مي نمود.

 

پاسخ دهید