بررسی ساختار و کاربرد مواد تابعی یا FGM در صنعت

بررسی ساختار و کاربرد مواد تابعی یا FGM در صنعت

تعداد صفحات: 18

حجم فایل: 403 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 99,000 ریال

تعداد نمایش: 36 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

99,000 ریال – خرید

اين تحقيق درباره Functionally Graded Material يا مواد تابعي است. در ابتدا مقدمه اي درباره اين مواد و چگونگي ساختار آن ها ذکر شده است. سپس به کاربرد هاي مختلف اين مواد در صنعت پرداخته شده که عمدتاً از مقاله هاي مختلف علمي استخراج شده اند و تا حد امکان سعي به  ترجمه دقيق آن ها شده است و در موارد خاص ، ساده سازي در تر جمه لحاظ شده است. لذا براي کسب اطلاعات بيشتر و دقيق تر، عين مطالب و مقاله هاي ترجمه شده در انتها آورده شده است.

 

مقدمه :

مواد تابعي (FGM) مواد جديد و پيشرفته مي‌باشند که از نظر ميکروسکپي غير هموژن بوده و خواص مکانيکي آنها به ‌طور پيوسته از يک سمت سازه تا سمت ديگر تغيير مي‌کند. اين تغييرات مواد به‌ صورت تدريجي با تغيير نسبت حجمي دو ماده ساختاري ايجاد مي‌شود. براي اولين بار اين ماده در ژاپن در سال 1984 توسط دانشمندان ساخته شد. معمولاً اين مواد از دو ماده ساختاري سراميک و فلز ساخته مي‌شود. ماده ساختاري سراميک به ‌علت ضريب انتقال حرارت کم و مقاومت زياد در مقابل درجه حرارت ، درجات حرارت بسيار بالا را تحمل کرده و ماده ساختاري فلز انعطاف پذيري لازم را فراهم مي‌کند.

 

به‌ علاوه اختلاط سراميک و فلز با تغييرات پيوسته از يک سطح تا سطح ديگر در يک سازه به آساني قابل ساختن مي‌باشد. به‌ علت تغييرات پيوسته خواص مکانيکي مشکلات عدم پيوستگـي که در سازه‌هاي کامپوزيت وجود دارد در مواد  FGMبه ‌وجود نمي‌آيد. اين مواد ابتدا براي ايجاد سپر حرارتي در سازه‌هاي مختلف است. مزيت استفاده اين مواد اين است که قادر به تحمل درجات حرارت بسيار بالا و اختلاف درجه حرارت بسيار بالا بوده و مقاوم در مقابل خوردگي و سايندگي بوده و مقاومت بالايي در مقابل شکست دارند. در حال حاضر از اين مواد براي سازه‌هايي که در مقابل درجات حرارت بالا بايد مقاوم باشند استفاده مي‌شود. از نکات بسيار برجسته اين مواد بهينه ‌نمودن تغييرات تنش در آنها با تغيير مناسب پروفيل تغييرات مواد ساختاري است.

 

 

 

 

کاربرد ها :

مواد تابعي موادي هستند که در آن ها ترکيب ها يا ريز ساختار ها تغيير مي کنند.به طوري که تغييرات بخصوص در خواص ماده بوجود مي آيد. مواد تابعي مدرن براي مصارف پيچيده بکار مي روند مانند سپرهاي حرارتي در شاتل هاي فضايي و راکت ها، مدارات کامپيوتري و کاشت اعضاي مصنوعي بدن انسان. گذار تدريجي بين لايه بيروني مقاوم به حرارت يا خوردگي (معمولاً سراميکي)، به زمينه مقاوم فلزي، در بيشتر موارد عمر ماده را زياد مي کند.

 

 

 

 

از مصارف مواد تابعي، پوشش هاي مقاوم به خوردگي و فرسايش که براي جابجايي سنگ هاي معدن ساينده و سنگين بکار مي روند، مجراهاي مبدل هي حرارتي، ژنراتورهاي ترموالکتريک (دما برقي)، اجزاي ماشين هاي حرارتي، صفحات منتشر کننده حرارت، روکش هاي پلاسما براي راکتورهاي همجوشي هسته اي و اتصالات عايق الکتريسيته فلزي     سراميکي هستند. همچنين آن ها براي کاهش عدم مطابقت در اتصالات فلزي     سراميکي بکار مي روند.

از مصارف ديگر FGM ها مي توان به کاربرد آن ها در سنسور ها، سپر هاي مغناطيسي ، فن آوري هسته ها (محفظه هاي نگهدارنده ي مقاوم به دماهاي فوق العاده زياد پلاسما در هم جوشي هسته اي) ، در زيست فن آوري (بيو تکنولوژي در استخوان ها و دندان هاي مصنوعي) ، اشاره کرد.

پاسخ دهید