بررسی عملکرد و کاربرد انواع سنسورهاي جابه جايي

بررسی عملکرد و کاربرد انواع سنسورهاي جابه جايي

تعداد صفحات: 37

حجم فایل: 992 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 199,900 ریال

تعداد نمایش: 116 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

199,900 ریال – خرید

فهرست مطالب :

 

      مقدمه

 

      انواع سنسورهاي جابه جايي :

 

1-                   سنسورهاي مقاومتي (پتانسیومتري )

2-                   سنسورهاي خازنی

3-                   سنسورهاي القايي

4-                   سنسورهاي LVDT  و RVDT

5-                   سنسورهاي اپتیکی

6-                   سنسورهاي پيزو الكتريك

 

 

 

مقدمه:

اندازه­گيري كميتهاي مكانيكي توسط روشهاي الكتريكي دراواسط قرن20 مورد توجه قرار گرفت. در آن زمان از تكنيكهاي تقويت­كننده الكتريكي ساخته شده از لامپ خلا و بعدا نيمه­هاديها استفاده مي­شد. امروزه كه در اويل قرن 21 قرار داريم, اندازه­گيري كميتهاي مكانيكي توسط روشهاي الكتريكي نه تنها جز لاينفك از ابزارات تحقيقي است بلكه درصنايع نيز بسيار مورد استفاده است.

در حقيقت توانايي بالايي كه ميكروپروسسورها در پردازش دارند, زماني مي تواند به منظور هدايت دقيق يك پروسه تحت كنترل مفيد واقع شود, كه سنسورهايي كه براي اندازه­گيري كميتهاي فيزيكي و مكانيكي بكار برده مي­شوند, بطور صحيحي عمل كرده و داراي دقت كافي باشند.

كميتهايي كه مي­توانند بطور الكتريكي اندازه­گيري گردند, موقعيت، سرعت, نيرو, گشتاور, شتاب, كرنش, فشار, صدا و انتشار اكوستيك مي­باشند.

تعدادي از اثرهاي فيزيكي نيز ميتواند براي اندازه­گيري كميتهاي اينچنين ازطريق تبديل به سيگنال الكتريكي مورد استفاده قرار گيرد, كه مهمترين انها عبارتند از:

 

 

 

  1. تغييرات مقاومت (در استرين گيج, پيزورزيستيو و پتانسيومتر)
  2. تغييرات خازن
  3. تغييرات سلف
  4. تغييرات پلاريزاسيون(اثر پيزوالكتريك)
  5.  اثرهاي شيميايي
  6. اثرهاي نوري

فاصله طی شده:

                اندازه گیری فاصله طی شده به صورت اندازه گیری یک فاصله مشخص از یک نقطه مرجع ثابت می باشد. از انواع سنسورها می توان برای این منظور استفاده کرد. این قسمت ما با سنسورهایی که برای اندازه گیری جابه جای استفاده می شوند ، سروکار داریم.

در حالت کلی برای حرکت روی فواصل بزرگ ، فاصله طی شده به وسیله مقایسه اندازه های تغییر مکان حساب می شوند.

اندازه گیری مستقیم:

سنسورها برای فواصل کوچک از مبدل های مقاومتی ، خازنی یا القایی استفاده می کنند.روش هایی که در این جا توصیف شده است برای فاصله های حوالی چندمیلی متر تا چند سانتی متر کاربرد دارد.

یک سیستم ساده اندازه گیری فاصله ، استفــاده از یک پتانسـیومتــر خطی است . ( شکل 7     2 )

شی محرک به لغزانک پتانسیومتر متصل است ، بنابراین هر موقعیت در طول محور با یک خروجی متفاوت از تماس لغزانک مرتبط خواهد بود ـ جریان متناوب یا جریان مستقیم می تواند به کار برود چون تنها دامنه به سنجش نیاز دارد . خروجی می تواند روی یک وسیله اندازه گیری نمایش داده شود و به سیگنال های دیجیتال تبدیل شود. به منظور عمل کردن یک شمارنده یا در ترکیب با مدارهای سنجش سطح ولتاژ به کار رود تا زمانی که شی مورد نظر به مکان خاصی می رسد چند یملکرد آغاز شود.

 

مشکلات اصلی روش پتانسیومتر : دامنه حرکت به اندازه پتانسیومتر هایی که در دسترس است ، محدود شده است. ( اگر چه پتانسومترهایی ساخته شده با هدف خاص می توانند به کار روند ) و اصطکاک پتانسیومتـر یک مانع برای حرکت است. دقتی که می تواند به دست آید به خطی بودن سیم پیچی ساخته شده ، بستگی دارد و ا/0 % با سهولت معقولانه ای باید دست یافتنی باشد.

پاسخ دهید