بررسی معماری و فضای نمایشگاهی و بررسی معماری برج ایفل

بررسی معماری و فضای نمایشگاهی و بررسی معماری برج ایفل

تعداد صفحات: 31

حجم فایل: 307 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 199,900 ریال

تعداد نمایش: 31 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

199,900 ریال – خرید

مقدمه

اصولا فضاهای نمایشگاهی یکی از دستاوردهای دوران مدرن است. شاید پیش از انقلاب صنعتی، فضای نمایشگاهی به معنای امروزین آن هرگز وجود نداشت. به واقع تولید انبوه کالاهای صنعتی، خدمات نوین و دستاوردهای روزمره تکنولوژیکی نیازمند عرصه¬ها و فضاهای جدیدی برای نمایش آن به عموم بود که تا پیش از انقلاب صنعتی وجود چنین فضاهایی بی¬معنی می¬نمود.

در خصوص فضاهای نمایشگاهی به نظر می رسد در ابتدا دو مفهوم فضا ونمایش باید تعریف شوند تعریف فضا امری نسبی است و در جوامع مختلف می تواند متفاوت باشد . مفهوم نمایش ( Exhibit ) نیز بر طبق فرهنگ لغت آکسفورد عبارت است از نشان دادن چیزی در یک مکان عمومی برای مردم ، برای لذت بردن آنها و یا برای اطلاع رسانی و آگاه کردن آنها. فضای نمایشگاهی در حقیقت جایی است که در آن نمایش نوآوری، خلاقیت، تکنولوژی و فناوری جدید، تجارت و رقابت نقش عمده¬ای بازی می¬کند. بنابراین می¬توان چنین نتیجه گرفت که تبعیت معماری فضاهای نمایشگاهی از تکنولوژی و همسویی آن با محصولات جدید از 150 سال پیش تاکنون بصورت مستمر ادامه داشته است.

با دیدن عنوان “معماری و فضای نمایشگاهی”، به یاد بناهایی همچون: “کریستال پالاس”، “مرکز پمپیدو” ,”برج ایفل” و … می¬افتیم. برج ایفل به عنوان نماد نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 سمبل تکنولوژی و پرچم¬دار مرتفع¬ترین بنای روزگار خود بود.

 

نمایشگاه سال  1889 ، پاریس:

 

 

 

سا ختمان نمایشگاهها  به اوج  اعتلای  خود می رسد:

نمایشگاهها  سال 1889 پاریس  نتیجه  پیشرفتی  را که  از  مدت ها پیش  در دفن سا ختمان با ساختن نمایشگاهها  آغاز گشته  بود  مشخص می دارد با ساختن این نمایشگاه مهندسینی  بزرگ مانند  ایفل  به رفعت  قدرت  خود رسیدند  افکار و ابتکارات تازه در فن سا ختمان همراه  با پیشرفت  صنعت ، اثری در خشان و تاثیری فرا وان به این نمایشگاه داد. تالار ماشین، طویل اما  ساده و بی تکلف نمایشگاه  سال 1855 تالار  عظیم دایره ای شکل  که به سال 1867(کران) و (ایفل) سا ختند و دو تالاری که به سال 1878 با محاسبات ( دودیون) سا ختشان میسر شد ، همه قدم هائی برای پیشرفت بودند  که به اوج اعتلای خود در قصر ماشین  سال 1889 رسید .

مرکز نمایشگاه  سال 1889 برج ایفل  بود، كه  ایفل  و مهندسین  آن را در زمان کوتاه هفده ماه ، در کنار رود سن بر پا داشتند ، بنا های  این نمایشگاه در پشت برج ایفل قرار  داشتند  و این نمایشگاه  دوشا خه داشت ؛ در یک شا خه هنر های زیبا و در شا خه  دیگر هنر های دستی  به معرض تماشا گذاشته شده  بود ند  و این دوشاخه با قسمتی  که به اشیاء متفرقه  ا ختصاص یافته بود  به یکدیگر مرتبط  می شد  توده عظیم فلزی تالار ماشین در پشت این بناها  قرار داشت  و تمام نمایشگاه را تحت  الشعاع  قرار می داد.

نوعی جرثقیل متحرک ، در میان  تالار ماشین سا خته شده بود که تما شا چیان رادر طول  این تالار عظیم  گردش می داد  تا به تماشای  تمام ماشین  های مو جود  در این تالار ( که بیشتر آن ها مشغول کار بودند ) موفق آیند  برخی از روز ها تا صد تماشاچی  با استفاده از این جرثقیل  به تماشای تالار موفق می آمدند برای آخرین بار صنعت  به اعجایی رسید  که در روز تولدش  پیش بینی شد  ذکر این نکته بی مناسبت نیست  که چهار سال بعد در نمایشگاه  جهانی شیکا گو  با مقایسه  با این  تالار  چنین مو فقیتی بدست  نیامد اما پیشرفتی که بین سالهای 1878و1889 صورت گر فت  چنان عظیم بود که تماشا چیان از دیدار دلیری  سا ختمان  تالار ماشین  و بر ج ایفل از راستی به  هیجان  می آمدند .

مجسمه ساز « ریموند دوشان ویلن »(1918و1876) که به  هنگام دیدار این نمایشگاه  سیزده  ساله بود  خاطرات خود را چنین می نویسد « هنر  سا ختمان  آهنی چنان طولاني نادیده گر فته شده که مردم برای شنا خت و در ک  ارزش کاری  به قدرت و دلیری  تالار ماشین آماده  نبودند  من هنوز به خوبی  سوارشدن بر جرثقیل متحرک را بیاد می آورم که در روشنی  خیره کننده این تالار حرکت می کرد وقتی این جرثقیل می چرخید چشم سیاهی میرفت و شخص در پیش پای خود انبوهی از دایره  و هرم  و مکعب  می دید  و صدای  سوت  و هل هله  تما شا چیان  تالار را پر می کرد .

پاسخ دهید