دانلود تحقیق رایگان بررسی بيماري موزائيك در سيب

دانلود تحقیق رایگان بررسی بيماري موزائيك در سيب

تعداد صفحات: 7

حجم فایل: 13.0 کیلوبایت

فرمت فایل: ورد WORD

دسته بندی:

قیمت: رایگان

تعداد نمایش: 99 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 8 نوامبر 2017

به روز رسانی در: 8 نوامبر 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

رایگان – خرید

 

تغيير رنگ برگ درختان سيب اولين بار در سال 1827 از كشور فرانسه گزارش شده است.

سپس در سال 1910 در نيويورك استوارت اين علائم را موزائيك ناميد.

در ايران اين بيماري از سال 1334 جلب توجه كرد و در اطراف كرج و شهريار مخصوصاً روي واريته سيب شفيع آبادي و گلاب و همچنين در مشهد شديد مي‌باشد.

درخت بيمار كوچك مي‌ماند و ميوه‌هاي ريز مي‌دهد.

علائم بيماري

لكه‌هاي كوچك سفيد يا زردرنگ پريده كه سطح برگ پراكنده است و نبايد با لكه‌هاي ناشي از حمله سنك سيب اشتباه شود.

برگ در محل لكه‌هاي بزرگ سفيد يا زرد رنگ پريده كه غالباً نكروز شده خشك مي‌شوند.

زرد شدن رگبرگ‌ها و نسوج تحتاني آن و تشكيل شبكه ظريفي از رگبرگ ها.

علائم معمولاً روي برگ كه معمولاً در بهار و اوايل تابستان ظاهر مي‌شود، بسيار مشخص و قابل رويت است. در دوره اي كه درجه حرارت حداكثر مي‌باشد، برگها معمولاً علائم موزائيك را نشان نمي دهند، مگر اينكه نژاد ويروس بيماري زايي شديد داشته باشد.

عامل بيماري

ويروس مزبور شكل چندوجهي منظم داشته و به قطر حدود 29 ميكرون است. اين ويروس از طريق پيوند منتقل مي‌گردد و اخيراً ثابت شده كه از طريق بذر نيز منتقل مي‌شوند.

دوره كمون

دوره نهفته بيماري بر حسب زمان آلودگي و اندازه گياه آزمايش متغير است. گياهاني كه در تابستان آلوده شوند، نشانه‌هاي بيماري در بهار سال آينده كه برگ‌ها تشكيل مي‌گردند ظاهر مي‌شود. روي نهال‌هاي سيب چند هفته بعد از آلودگي و در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت علائم موزائيك روي برگ‌ها بوجود مي‌آيد.

مبارزه

تهيه پيوندك‌هاي سالم و عاري از وجود ويروس جهت پيوند زدن روي پايه‌ها مي‌باشد.

بيماري ويروسي كتابي شدن تنه و شاخه‌هاي سيب

بيماري كتابي شدن يا پيچ خوردگي تنه و شاخه‌ها كه به انگليسي فلات ليمب (Flat Limb) ناميده مي‌شود، اولين بار حدود 70 سال پيش در آمريكا روي تنه واريته سيب گراون اشتاين (Gravenstein) مشاهده و مطالعه شده است و هم اگنون بيماري در هر جايي كه سيب واريته مذكور كاشته شده وجود دارد و تاكنون از كشورهاي فرانسه، انگليس، آلمان، هلند، ايتاليا، اتريش، بلژيك، سوئد، نروژ، سوئيسة بلغارستان، چكسلواكي، دانمارك، يونان، يوگوسلاوي، استراليا، كانادا، زلاند نو، سوريه و تونس گزارش گرديده است.

در ايران به طوري كه قرائن نشان مي‌دهد، مدتها است كه بيماري وجود داشته و ممكن است از زماني كه پيوندك سيب گراون اشتاين به كشور وارد گرديده اين بيماري نيز در نقاط مختلف پراكنده شده است وتاكنون در باغهاي اطراف تهران از آن جمله در اماميه و كرج در ميار كلاردشت (سيب‌هاي شميراني) در اصفهان و شيراز (واريته Red) و مازندران ديده شده و نمونه هايي از درختان جمع آوري شده است،

شدت آلودگي بدون شك بستگي به عوامل مختلفي مانند جور ويروس، شرايط رشد و نمو، واريته پيوندك و پايه اي كه مورد استفاده قرار گرفته است دارد.

درختان شديداً مبتلا به تنزل محصول نشان داده و اين كاهش روي واريته‌هاي حساس تا 53 درصد تعيين گرديده است. ضمناً چون بيماري در شاخه‌هاي جوان كه

پاسخ دهید