دانلود مقاله ساخت مبل و آشنايي با سبك هاي اصيل ساخت صندلي

دانلود مقاله ساخت مبل و آشنايي با سبك هاي اصيل ساخت صندلي

فرمت فایل: موجود نیست

دسته بندی:

قیمت: 199,900 ریال

تعداد نمایش: 365 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 16 اکتبر 2016

به روز رسانی در: 23 دسامبر 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

199,900 ریال – خرید

ساخت مبل و آشنايي با سبك هاي اصيل ساخت صندلي

نوع فایل:ورد

تعداد صفحات:50

اندازه فایل:359کیلوبایت

تاريخچه ساخت مبل و آشنايي با سبك هاي اصيل ساخت صندلي

يكي از شاخصه هاي رشد تمدن، تغيير و تحول در نگرش انسان نسبت به زندگي بوده است و به طبع آن تغيير در طراحي در كليه اسباب و لوازم مورد استفاده در زندگي از طراحي در لباس تا معماري و دكوراسيون داخلي منازل و… ظهور صنعت در قرن نوزدهم، تغييراتي بنيادين در تفكر و توليد ايجاد كرد و انتقال و تغيير صور و اشكال از معماري سنگين و مكعبي شكل به صور منحني شكل، يكي از عوامل زمينه ساز در طراحي مبلمان بوده است. به عبارتي معماري و دكوراسيون را اساساً نمي توان از هم تفكيك كرد.

مبلمان از تغيير شكل و تحول چهارپايه ها، نيمكت ها… و ميزهاي ساده حاصل شد و اين تغييرات تدريجاً و در طول زمان حاصل شد و اين تغييرات تدريجاً و در طول زمان حاصل شد زمان ساخت نخستين مبل هاي اوليه را، به علت عدم دستيابي به نام سازندگانشان دقيقاً نمي توان مشخص كرد. بعد از قرن 15 بود كه اولين مبل هايي كه شناسايي شده اند نام سازندگان و صنعتگران خود را به همراه داشته اند. در قرن 18 ميلادي مبلمان حجيم و پر زينت، انعكاسي از معماري و اماكن مذهبي آن دوران بود، قطعات قطور و خشك و خشن به مدد كنده كاري هاي حجيم همراه با نصب قطعات فلزي گران قيمت و سنگ ها و چوب هاي كمياب تزيين مي شدند و اين مخصوص دوراني است كه هنوز مهارت هاي فني و تكنولوژي ماشيني نتوانسته بود توان سازندگان را افزايش دهد. در عصر رنسانس، مهارت هاي فني فوق العاده موجب پيدايش كنده كاري هاي بسيار عالي و بديع نخست در ايتاليا و بعدها در آلمان، اسپانيا، فرانسه و بالاخره انگلستان گرديد و دقيقاً مبل هاي دوره رنسانس از خطوط معماري ساختمان ها پيروي مي كردند. سبك هاي آن دوره به نام سلاطين نام گذاري شده بودند كه از آن ميان مبل هاي تئودور، اليزابت، ژاكوبي، ويليام، ماري، ملكه آن و لوئي فرانسه را مي توان نام برد. و در برخي ديگر از نام سازندگان خود مايه گرفته بودند كه از آن ميان مبل هاي چيپندل Chippendale، (هپل وايت) Hepple white، آدام (ADAM) و شراتون (Sheraton) معروف ترين آنان هستند.

از قرن 18 ميلادي به بعد مبل هاي سنتي گسترش پيدا كرد و ارزش خود را در دهه هاي بعدي نيز حفظ نمود و حتي امروزه بعد از چندين قرن هنوز از اين سبك ها استفاده مي شود.

به منظور هماهنگ شدن با معماري تحول يافته مبلمان نيز بتدريج نه تنها از طريق فرم و سبك بلكه از نوع مواد و چوب نيز تغيير يافت. چوب هاي مختلفي مثل بلوط، سرو، آبنوس، گردو، شاه بلوط بتدريج جايگزين چوب گردو و ماهاگوني شدند.

در اواخر قرن 17 از چوب گردو و به ميزان قابل ملاحظه اي در ساخت مبلمان استفاده مي شد. تزئينات مبلمان در گذشته غالباً در تداخل با مفهوم كاربردي و استفاده و اتلاف وقت قرار مي گرفت. اين امر هنرمندان سازنده را به سمتي سوق داد كه بتوانند به صرف انرژي و وقت قرار مي گرفت. اين امر هنرمندان سازنده را به سمتي سوق داد كه بتوانند با صرف انرژي و وقت كمتر، محصولاتي مقاوم و زيبا و حتي المقدور به صورت ماشيني خلق كنند و در واقع از مصالح به كار رفته حداكثر استفاده را به عمل آوردند.

عمل اتصال و مونتاژ قطعات چوبي از مهارت هاي مربوط به كنده كاري نشات مي گرفت. از خراطي چوب جهت سبك كردن مبلمان هاي سنگين و تغيير شكل از قطعات مكعبي مستطيل به استوانه اي استفاده شد. پس از اختراع ماشين هاي تراش و با افزايش راندمان كاري فرآيند هايي مانند خم كردن چوب، ورقه ورقه كردن و مونتاژ مكانيكي قطعات به سازندگان اين مدد را رساند كه بتوانند زيباترين و مقاوم ترين مبل ها را در كوتاه ترين زمان ممكن با تناسبات بديع و بر مبناي ابعادي استاندارد بيافرينند و همچنين تحول در علم شيمي و فرآورده هاي شيميايي صنعتي، در قياس با گذشته انواع مواد جلا دهنده مصنوعي و مقاومي را در اختيار سازندگان قرار دارد تا بتوانند به مبل ها، نماي دلپذيرتري بدهند. از آنجا كه صندلي ها در تاريخچه مبلمان جاي ويژه يي دارند و به عبارتي صندلي هاي قديمي از اجداد مبلمان هاي امروزي محسوب مي شوند در ذيل به معرفي چند سبك صندلي مي پردازيم.

سبك ملكه آن:

در عصر ملكه آن مبلمان خانگي از مشخصات و خصوصيات كنده كاري كه معرف سبك هاي گذشته بود فاصله گرفت. اين سبك اولين نوع مبلمان در انگلستان بود كه در آن تركيب توامان زيبايي و راحتي مطرح بود. دسته هاي صندلي و پشتي هاي آن مناسب با بدن انحناي داده شده بود، روكش هاي پارچه اي جاي كنده كاري را گرفت و پايه هاي پنجه شيري خطوط منحني و نيز گوشه هاي گرد شده در اين سبك پديدار و چوب بيست پايه هاي صندلي ناپديد شدند. پشتي هاي مجلل و مرتفع سبك هاي قبلي به ارتفاع كوتاه تري نزاع پيدا كردند. در اين دوره بود كه براي اولين بار در انگلستان از چوب ماهاگوني استفاده شد. صندلي هاي سبك ملكه آن، پشتي هاي تو رفته يا صاف داشته و صندلي روكش پارچه اي داشته و غالباً قابل برداشتن از روي صندلي بوده است.

سبك چينپدل Chippendale Style:

توماس چينپدل در فاصله 1775 – 1750 سرآمد كابينت سازهاي لندن بود با ورود ماهاگوني به صحنه حرفه درودگري، چينپدل مبادرت به تهيه طرح هايي نمود كه اختصاصاً با اين چوب جديد انطباق داشتند در كار خود منحصراً به كنده كاري هاي ظريف تكيه كرده و از منبت كاري پرهيز مي نمود. پايه هاي كروي و پنجه هاي موجود در جرح هاي اوليه وي در طرح هاي بعدي كنار گذاشته شده و در عوض از پايه هاي راست در كارهاي بعدي استفاده گرديد.

سبك رابرت آدام Robert Adam style:

رابرت آدام، معمار تعداد زيادي از قصرها و خانه هاي باشكوه لندن بود. در سبك وي نفوذ گنجينه هاي كلاسيك را كه در پمپي Pompe و هركولونوم Herculaneum حفاري گرديدند منعكس است. صندلي هاي رابرت آدام تنوع فوق العاده اي را داشته است ولي شايد بتوان صندلي با پشتي بيضوي را نمونه بارز اين سبك دانست. ارتفاع اين صندلي ها براي حفظ كنتراست بين پانل هاي عمودي و پنجره هاي بلند معماري وي كوتاه گرفته مي شد.
سبك رابرت آدام

سبك جرج هپل وايت George Hepplewhite style:
هپل وايت، يك كابينت ساز باديد عملي قوي بود كه كارهاي خود را ابتدا به سبك آدام ساخت. بعدها صندلي با پشت بيضوي و سپري سبك آدام را اصلاح و تكميل نمود. اين صندلي جديد با طرح شاخه گندمي و دكوراسيون باز، نمونه اي از طرح شيك و سبك طرح هاي زيبا و فوق العاده متقارن وي بود هپل وايت معتقد بود كه زيبايي خط در انحناي آن است و به همين دليل از طرح هاي با خط مستقيم پرهيزمي نمود. او به چوب ماهاگوني و خصوصيت مقاوم آن كه به كمك آن مي توانست كارهاي سبك وزني بسازد عشق مي ورزيد. در كارهاي خود براي پيدايش سايه روشن مشخص تر در قسمت هاي كنده كاري شده از جلاي روشن استفاده مي كرد. كتاب راهنماي كابينت ساز و دوزندگان مبل The cabinet makers & upholsterer به وسيله همسرش (آليس) طبع گرديد.

سبك توماس شراتون (1806- 1751) Thomas Sheraton:
شراتون يكي از مهم ترين طراحان مبلمان در نيمه دوم قرن 18 محسوب مي گردد و با اينكه خود مبل ساز بود احتمالاً هرگز يكي از طرح هاي خود را نساخت. بيشتر صندلي هاي وي ظاهري با ظرافت زنانه داشتند ولي به علت دانش مبل سازي وي همه آن ها از استحكام قابل ملاحظه اي برخوردار بودند. شراتون فسمتي از اطلاعات خود را از سبك فرانسوي لوئي شانزدهم به عاريت گرفت ولي نفوذ آن بر روي طرح، فوق العاده بود. كتاب ترسيمي كابينت سازها و مبل سازها The cabinet makers & upholsterers drawing book در سال 1793 چاپ شد. در اين زمان ماهاگوني به نفع چوب اقاقيا و چوب مخطط و چوب لاله درختي امريكايي، كنار گذاشته شد. منبت كاري با چوب هاي روشن تر نيز در كارهاي وي وجود داشت.

پاسخ دهید