مونوگرافی و بررسی ساختار و جنبه های مختلف روستای قلعه حسینیه شهرستان خرمدره

مونوگرافی و بررسی ساختار و جنبه های مختلف روستای قلعه حسینیه شهرستان خرمدره

تعداد صفحات: 27

حجم فایل: 19.2 KB

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 199,900 ریال

تعداد نمایش: 26 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

199,900 ریال – خرید

فهرست

عنوان                                                                        صفحه

مقدمه                                                       

مشخصات تاریخی

ویژگیهای جغرافیایی

قشربندی اجتماعی روستا

جمعیت و نیروی انسانی

خانواده و ازدواج

آموزش و سواد

بهداشت و درمان

شیوه سکونت و مسکن

سازمانها و موسسات

تولید کشاورزی

دامپروری

باغداری

زمین زراعی

آب

آموزش فنی و حرفه ای

سرمایه و اعتبارات

زیربناها و ارتباطات

وسایل ارتباط جمعی

مبادله

فروشگاهها

نظام بهره برداری

اصلاحات ارزی

دین و مذهب

زبان و لهجه

ظواهر زندگی

ارزش ها و اعتقادات

فرهنگ عامه

 

 

 

 

مقدمه:

روستای کوچکترین واحد اجتماعی مستقلی است که اجتماع روستایی را در خود جای می دهد و منبا و محور بررسیهای جامعه شناسان روستایی است بیشتر تحقیقات روستایی که در حوزه های مختلف صورت گرفته بر طبق برنامه چشم انداز روستایی نبوده و اگر هم بوده فقط رو ساختارها را پوشش می داد و لذا این امکان وجود نداشت که برنامه ریزان روستایی تمام معیارهای روستایی را در نظر بگیرند با این وجود مونوگرافی روستایی شاخص خوبی برای برنامه ریزی است چون در مونوگرافی به تمامی امور روستایی پرداخته شده و از اکثر روستاییان همیاری و همکاری صورت گرفته شد. که این نشان از توان برجسته تعاون در روستا است لذا اکثر پژوهشگران در حوزه جامعه شناسی روستایی باید به نکات اصلی ده بپردازند.

تحقیقات انجام گرفته می تواند یک معیار خوب برای متخصصان این حوزه باشد امیدواریم از این تحقیق صورت گرفته مسئولان برای یاری مشکلات این روستا اقداماتی را صورت بدهند.

بررسی اقتصادی اجتماعی روستا

مشخصات تاریخی روستا

نام رسمی و علمی روستا، قلعه حسینیه می باشد که خود به صورت دهستان اداره می شود و دهیار مسئول اداره آن می باشد از 3 یا 4 روستا زیر مجموعه این روستا می باشد این روستا از روستاهای شهرستان خرمدره بخش مرکزی این شهرستان است که جمعیت آن بالغ بر 2485 نفر می باشد.

قلعه حسینیه یکی از روستاهای که از نظر تاریخی قدمت کمی دارد مطالعات و تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد قدمت این روستا چیزی حدود 300 سال است و از اشخاص و مردمانی که به دلایل مختلفی به این روستا آمده اند و سکنا گزیده اند از جمله مناطق اطراف کردهای لرستان ، هیدج ، شناط و جاهای دیگر. ولی مهم ترین آنها چیزهائی بود که ذکر شد. در این روستا چهار قلعه نظامی (توافعی) وجود داشت که برای جلوگیری از ورود بیگانگان به روستا بود این روستا در زمان قدیم در داخل یک چار دیواری بود که یک در ورودی و خروجی داشت که هر کس می خواست وارد قلعه حسینیه شود بایستی از در وارد می شد. نگهبانانی در داخل قلعه وجود داشت که نقاط دور را رصد می کردند. و قلعه ها با معیاری خاصی ساخته شد بود که در غرب، شرق، شمال و جنوب و روستا بوده است ولی متاسفانه به دلایل مختلفی از جمله ساخت و ساز خانه که حدود35 سال از عمر خرابی قلعه می گذارد که خود مردم این روستا باعث خراب کردن و ویران ساختن قلعه شدند.

در اطراف باغ قلعه حسینیه یک درخت توت وجود دارد که قدمت آن به حدود 150 سال می رسد که کهن ترین درخت موجود در قلعه حسینیه می باشد که این خود می تواند یک جاذبه به خوب برای مردمان سرزمین دیگر بشود باغ های این منطقه از نعمت سر سبزی و آبیاری مناسب بهره مند مستند و کشاورزی این منطقه که در گذاشته به صورت دهقان اداره می شد به صورت کشاورزی تجاری تغییر یافته است.

ویژگی های جغرافیایی:

قلعه حسینیه از جمله روستاهانی است که از ناهمواری خیلی کمی برخوردار است یعنی پستی و بلندی کمی دارد و از یک آب و هوای سرد کوهستانی برخوردار است زمستان های گرم و تاز جمله ویژگی های این منطقه است بدلیل تغییرات آب و هوایی در سطح جهان ایران از این مسئله متاثر شده از جمله اینکه در اواخر زمستان که باید هوا خیلی سرد بشود هوا رو به گرمی می نهد همین مسئله باعث می شود درختان این منطقه از خواب زمستانی بیدار شوند و شکوفه باز شود و اوایل بهار هوار سردی خود را تکمیل می کند و باعث سرما زدگی درختان میوه می شود. چگونگی بارش در این منطقه که باران در اواخر شهریور به مقدار ناکافی می باردو کم کم هوا رو به سردی منهند که از آزر ماه هوا با برزف و کولاک شروع به باریدن می کند.

و در فروردین ماه مقار بارش باران به نسبت اردیبهشت کم است ولی در اردیبهشت ماه باران نسبت به ماه های دیگر بیشتر است در این منطقه گیاهان گوناگونی داروئی، علف، ووحشی پیدا می شود از جمله گیاهان داروئی گل کاسنی، بو مادران، خاک شیر، گون، خار شتر، پوینه.

و اما جانوران که این منطقه زیست می کنند : خرگوش، سگ، گرگ، جوجه تیغی، مار، جیر، جیر هستند .

ساختار اجتماعی روستا :

پاسخ دهید