پاورپوینت آماده بررسی خواص رئولوژیکی صمغ کتیرا و تاثیر ph و نمک در آن

پاورپوینت آماده بررسی خواص رئولوژیکی صمغ کتیرا و تاثیر ph و نمک در آن

تعداد صفحات: 24

حجم فایل: 881 KB

فرمت فایل: پاورپوینت

دسته بندی:

قیمت: 499,900 ریال

تعداد نمایش: 150 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 20 آوریل 2023

به روز رسانی در: 20 آوریل 2023

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

499,900 ریال – خرید

¨      تمامی صمغ ها ملکولهای هیدروفیلیک دارند.

¨      مولکول های پلی ساکاریدی خطی فضای بیشتری را اشغال می کنند و ویسکوزتر از مولکول های بسیار انشعابی با همان وزن مولکولی هستند.

¨      ترکیبات انشعابی آسانتر ژل تشکیل می دهند و پایدار تر هستند

¨      پلی ساکاریدهای خنثی فقط به طور جزئی تحت تاثیر PH قرار می گیرند و هم چنین نمک ها در غلظت کم اثر کمی بر روی آن ها دارند

 

 

¨      صمغ کتیرا در غلظت پائین در آب هیدراته  می شود، محلول ناروان ایجاد می کند و در غلظت 2 تا 4 درصد خمیر تشکیل می دهد و ویسکوزیته ی محلول یک درصد کتیرا حدودMpas  3500 است.محلول آن خاصیت پسود و پلاستیک دارد .

¨      وباافزایش نیروی برشی ویسکوزیته ی ظاهری آن کاهش می یابد که برگشت پذیر است .ویسکوزیته ی بالادر نیروی برشی کم ،همراه با دفع بار به وسیله اسید گالاکتورونیک،ذرات ریز را در محلول به صورت سوسپانسیون در می آورد و امولسیون روغن در آب را پایدار می کند.

¨      محلول کتیرا معمولا” اسیدی است و محدوده PH آن 6 5 است و ویسکوزیته ابتدائی صمغ وابسته به PH است که در PH بالای 4 به حداکثر می رسد.

 

 

¨      در حضور نمک ها کاهش گسترده ای در ویسکوزیته تمام محلول های زانتان دیده شده است.

¨      اضافه کردن زانتان ویسکوزیته نشاسته برنج را افزایش می دهد.

¨      درجه حرارت ژلاتینه شدن نشاسته برنج با اضافه کردن زانتان تغییر نمی کند ولی با افزایش کلرید کلسیم به آرامی افزایش می یابد.

¨      اثرات اضافه کردن زانتان بر روی ویژگی های چسبندگی و رئولوژیکی نشاسته برنج بیش تر تحت تاثیر وزن مولکولی زانتان است و این تاثیرات بستگی به اضافه کردن نمک دارد

 

 

¨      بالارفتن قدرت يوني، موجب كاهش گرانروي ظاهري هر دوگونه در تمام غلظت ها مي شود .اصولا ساختار اورونيك اسيد موجب باردار بودن صمغ شده و در آب خالص، ميزان بار هاي موجود به دليل آزاد شدن H+از گروه هاي COOH زيادتر مي شود. دافعه بين اين بار ها، موجب ساختار گسترده تر و در نهايت گرانروي بالاتر مي شود. افزودن نمك موجب خنثي شدن اين بار ها مي شود. در نتيجه، دافعه كاهش مي يابدوساختار

¨      پلي ساكاريد به حالت زنجيره انعطاف پذير در مي آيد و در مجموع گرانروي كاهش مي يابد

 

پاسخ دهید